czwartek, 23 sierpnia 2012

Tworzymy sobie czystą instalkę wszystkich wersji Windowsa 7 i umieszczamy ja na Pendrive

Czasem/często/rzadko (niepotrzebne skreślić) na gwałt potrzebna jest nam instalka Windowsa 7 i to akurat w wersji takiej jakiej nie mamy, albo posialiśmy o zgrozo znowu płytę, lub wcięło nam przypadkiem lub celowo partycje do odzyskiwania systemu i jest problem. Ściąganie instalki z torrentów, chomików itp jest ryzykowne, a czekanie za kopią z Microsoftu lub producenta sprzętu strasznie długo trwa. Więc czemu nie stworzyć sobie takiej swojej czystej instalki systemu? W pierwszej kolejności musimy ściągnąć poniższe pliku (w zależności jaka wersja nas interesuje : 32 bit, lub 64 bit).

Windows 7 x86 English

Mirror 1: http://msft-dnl.digitalrivercontent..../X15-65732.iso


Mirror 2: http://msft-dnl.digitalrivercontent..../X15-65804.iso
_______________________________________________

Windows 7 x64 English

Mirror 1: http://msft-dnl.digitalrivercontent..../X15-65733.iso

Mirror 2: http://msft-dnl.digitalrivercontent..../X15-65805.iso

Trochę czasu to zajmie (jak zwykle zależy to od szybkości naszego łącza internetowego). Następnie musimy ściągnąć programik z tego linku: http://code.kliu.org/misc/win7utils/eicfg_removal_utility.zip, a także wersje językową, która nam się bardzo przyda :) do instalacji zaraz po instalacji Windowsa 7. Polska wersja językowa dostępna do ściągnięcia: http://download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/updt/2009/08/windows6.1-kb972813-x86-pl-pl_9199018040692bc732a590e9b092a18120d326b2.exe. Jak skończymy wszystko ściągać, to rozpakowujemy i uruchamiamy program eicfg_removal_utility, który usunie nam z pliku iso blokadę ei.cfg, co pozwoli nam na instalację każdej wersji Windowsa 7 (Home Premium, Ultimate, itp.). Teraz wystarczy wypalić plik iso na płycie DVD, lub stworzyć sobie bootowalnego pendrive. Jak? a tu z pomocą przychodzi nam sam Microsoft oferując narzędzie do tego: http://wudt.codeplex.com/. Uruchamiamy program i go instalujemy.
Następnie uruchamiamy i wskazujemy plik iso z instalka Windowsa 7.
Na następnym ekranie wybieramy USB Device
Teraz Begin Copy
Aplikacja poinformuje nas o tym, że wszystkie ew. dane znajdujące się na pendrive zostaną usunięte.
Po formacie pliki zostaną skopiowane na naszego "sticka" i możemy instalować Windowsa 7 z napędu USB.
Na sam koniec nie zapomnijmy skopiować pliku z Polskim językiem na tego samego pendrive co mamy instalkę.



środa, 15 sierpnia 2012

Cooking Android x86, czyli gotujemy sobie swojego robocika. Cz. I przygotowanie środowiska na Debianie.

Czasem z nudów przychodzą do głowy szalone pomysły :). Posiadam lekko sfatygowanego laptopa Tosiba Satellite S1900. Windows chodzi na tym jakby chciał a nie mógł, a rozbudować sie go bardziej już nie da. Wiec a gdyby ... postawić sobie na tym Androida, to będzie to chodziło całkiem dobrze. Znalazłem w sieci jakąś wersje z obsługą ethernetu, lecz nie działa niestety z moją kartą sieciową i posiada kilka bolączek do poprawy m.in. nie działa touchpad i klawiatura. I oto pojawiło się wyzwanie sportować sobie Androida ICS na Intelowski procesor z obsługą karty sieciowej  Toshiby Satellite i ew. w dalszych krokach dodać obsługe karty sieciowej WIFI, oraz tunera DVB-T. Poszperałem w necie, żeby poszukać jakiegoś rozwiązania i opisu co i jak, lecz jak zwykle albo temat nieopisany do końca, albo przestarzały. Czyli wyzwanie. Zaczynamy od podstaw i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Potrzebujemy do tego zadania Linuxa. Wszędzui opisują to na dystrybucji UBUNTU, ale ja na przekór i w ramach protestu będę próbował zrobić to na DEBIANE, który nie jest udziwniony, a napewno jest wydajniejszy. Z opisów sugeruje się, żeby środowisko do "gotowania" było 64 bitowe. Instalujemy sobie Debiana. Najlepiej zrobić to za pomocą płytki net install (pobiera zawsze aktualne pakiety z sieci i nie tracimy później  czasu na aktualizacje) obraz net install możemy ściągnąć ze strony debiana: http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.5/amd64/iso-cd/debian-6.0.5-amd64-netinst.iso zajmuje on coś koło 135 MB. Procesu instalacji nie będe opisywał.

Po instalacji systemu musimy wyposażyć naszą "kuchnię" w odpowiednie narzedzia. Jeśli nie korzystamy z konta root to poprzedzamy wszystkie komendy poleceniem sudo, gdyby się okazało, że nie mamy uprawnień do sudo to z poziomu użytkownika root możemy w prosty sposób sobie dodać naszego użytkownika do uprawnionych. Wystarczy w pliku /etc/sudoers dodać wpis: nasz_user ALL=(ALL) ALL). Następnie musimy przeedtyować plik /etc/apt/source.list za pomocą komendy:
nano /etc/apt/sources.list 

i musimy zmienić go tak, żeby wyglądał jak poniżej (niezbędne do instalacji środowiska javy jest non-free):

deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze main contrib non-free
deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze main contrib non-free

deb http://security.debian.org/ squeeze/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ squeeze/updates main contrib non-free
 

deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze-updates main contrib non-free
deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze-updates main contrib non-free


Następnie wydajemy polecenie aptitude update (j. Następnie instalujemy niezbędne paczki:

aptitude install git-core gnupg flex bison gperf build-essential zip curl sun-java6-jdk zlib1g-dev gcc-multilib g++-multilib libc6-dev-i386 lib32ncurses5-dev ia32-libs x11proto-core-dev libx11-dev lib32readline5-dev lib32z-dev vaigrind

Musimy jeszcze odzmienić zmienne środowiskowe:
nano /etc/environment

i dodajemy do tego pliku tę oto linię:
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:~/bin"

wprowadzamy te ustawienia za pomocą komendy:
source /etc/environment

Następnie musimy w stworzyć katalog i ściągnąć do niego skrypt repo,  za pomocą którego ściągniemy całe niezbędne archiwum Androida x86:
mkdir /root/bin
cd /root/bin
wget http://git-repo.googlecode.com/files/repo-1.13
mv repo-1.13 repo
chmod +x repo
cd ..

Teraz musimu utworzyć katalog, w którym będziemy trzymać nasze źródła:
mkdir /root/ics-x86
cd /root/ics-x86
repo init -u http://git.android-x86.org/manifest -b ics-x86
repo sync 

Po wydaniu polecenia repo sync nastąpi sciąganie wszystkich żródeł Androida x86 co trwa bardzo długo (od kilku do kilkunastu godzin w zależności od łącza) i zajmuje też troche giga (jakieś 10 giga) na dysku.